3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

İçinizde büyümekte olan embriyo çok küçüktür. Bu dönemde sadece bir grup hücreden oluşmaktadır ancak bu hücreler çoğalmakta ve hızla büyümektedirler. Embriyo bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir ve eğer içinizde olmasaydı çıplak gözle görülebilirdi. Hücre grubu bir cenin veya bebek görünümünde değildir. Bu ilk hafta boyunca embriyo yaklaşık 0.150 mm uzunluğundadır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar?

Hamileliğin bu üçüncü haftasında hiçbir değişim fark etmeyeceksiniz. Daha çok erken! Az sayıda kadın hamile kaldığının farkındadır. Unutmayın, henüz bir âdet döneminiz bile gecikmedi.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Hamileliğiniz en erken aşamasında olsa bile çok fazla şey oluyor. Yumurtalıklarınız pelvisinizde (veya peritoneal boşluk) serbestçe durmaktadır ve rahminize ve fallop tüpüne (döl yatağı borusu) yakındırlar. Yumurtlama döneminde tüpün ucu (fimbria veya saçak adı verilir) yumurtalığa yakın bulunur. Bazı araştırmacılar, bu tüpün, yumurtlama döneminde yumurta hücresinin açığa çıktığı yerde alanın kapaklarını açtığını düşünmektedirler. Yumurtalıkta açığa çıkan alan stigma olarak adlandırılır.

Cinsel ilişki sırasında, ortalama 2 ila 5 ml meni vajinada birikir. Her mililitre ortalama 70 milyon sperm içerir; her bir cinsel boşalma 140 ila 350 milyon sperm içermektedir. Yalnız yaklaşık 200 sperm gerçekten tüpteki yumurtaya ulaşır. Döllenme, sperm ve yumurtanın bir araya gelmesidir.