4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Gelişmekte olan bebeğiniz hâlâ minicik. Büyüklüğü 0.36 mm ile yaklaşık 1 mm arasında değişir. Bir milimetre bu sayfadaki bir “o” harfinin yarısı kadardır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar?

Bu dönemde, hamile olduğunuz hiç belli değildir. Henüz kilo almadınız ve dış görünüşünüz henüz değişmedi.

Bebeğinizin Büyümesi Ve Gelişmesi

Fetal gelişim hâlâ çok erken aşamalardadır ancak birçok önemli değişim olmaktadır! Yerleşen blastokist rahmin yüzeyine doğru daha sıkıca tutunur ve amniyotik sıvı ile dolacak olan amniyotik boşluk şekillenmeye başlar. Plasenta oluşmaktadır; plasenta hormon üretiminde ve oksijen ile besin taşınmasında önemli bir rol oynar. Anneye ait kanı içeren damarlarla ilgili bağlantılar kurulmaktadır.

Embriyo Tabakaları

Değişik hücre katmanları gelişmektedir. Bunlar germinal tabakalar olarak adlandırılır ve çeşitli organlar şeklinde bebeğinizin bazı bölümlerinde gelişir. Üç adet tabaka bulunmaktadır – ektoderm, endoderm ve mesoderm.

Ektoderm tabaka sinir sistemi (beyin dahil), deri ve saçı oluşturacaktır. Endoderm tabaka gastrointestinal bölge, karaciğer, pankreas ve tiroit bölümünde gelişecektir. Metodermden ise iskelet, bağ dokuları, kan sistemi, urogenital sistem ve kasların çoğu oluşacaktır.