5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Gelişmekte olan bebeğiniz henüz çok fazla büyümedi. Yaklaşık 1.25 mm uzunluğunda.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar?

Bu dönemde siz de hâlâ büyük değişimler yaşamazsınız. Hamile olduğunuzu bilseniz bile diğer insanların dış görünüşünüzün değiştiğini fark etmeleri biraz zaman alacaktır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Daha şimdiden, sonradan kalbi oluşturacak olan tabaka gelişmiştir. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik), kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır. Bu süre içerisinde bebeğinizin iskeleti de şekillenmeye başlamaktadır.

Sizdeki Değişimler

Artık birçok değişim ortaya çıkmakta, bazılarından haberdar olabilirsiniz; diğerleri yalnız bazı testlerden sonra ortaya çıkacaktır.

Hamilelik Testleri

Hamileliğin erken tanısını daha yaygın hâle getiren evde uygulanan hamilelik testleri daha hassas hâle getirilmiştir. Testler hamileliğin ilk döneminde ortaya çıkan bir hormon olan insan koryonik gonadotropinin(HCG) varlığını belirler. Bir hamilelik testi henüz bir âdet döneminiz gecikmeden önce pozitif çıkabilir!

Birçok test siz hamile kaldıktan 10 gün sonra pozitif sonuçlar (hamile olduğunuzu belli eden) verebilir. İster bir hastanede ister bir klinikte ya da evde, hamilelik testleri yapmaya para yatırmadan ve duygusal enerji harcamadan önce bir âdet döneminizin geçmesini beklemeniz gerekebilir. Evde bir hamilelik testi yapmak için en uygun dönem âdet döneminiz geçtikten sonraki ilk gün veya ondan sonraki herhangi bir gündür. Eğer testi çok erken yaparsanız, yanlış bir negatif sonuç alabilirsiniz, yani test hamile olmadığınızı söylese bile gerçekte hamile olabilirsiniz! Yanlış negatif sonuçlar, testi çok erken yapan kadınların % 50’sinde ortaya çıkar.

Evde uygulanan testlerin çoğu, hamileliğinizi “belirlemekte” ne kadar yardımcı olduklarına göre ne kadar etkili oldukları değişir. Birçok hastanede ve klinikte para harcamanızı gerektirmeyen bedava gebelik testleri yapılmaktadır.

Mide Bulantısı ve Kusma

Bazı kadınlar için, kusma olsun ya da olmasın erken bir hamilelik belirtisi mide bulantısıdır; genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılır. Bu durum hamile kadınların hemen hemen % 70’ini etkiler. İster sabah, ister günün başka bir saatinde ortaya çıksın, genellikle erken başlar ve siz hareket ettikçe gün içinde artar.

Aşırı derecede mide bulantısı ve kusmanız olursa, eğer hiçbir şey yiyemiyor veya içemiyorsanız ya da günlük aktivitelerinize devam edemeyecek kadar hasta hissediyorsanız doktorunuzu arayın. İlk doğum öncesi randevunuz bir süre için programlanmayabilir ama acı çekmeniz için bir neden yoktur. Doktorunuzun tavsiye edeceği ve size yardımcı olacak bazı basit öneriler bulunabilir. Doktorunuz bir reçete de yazabilir. Bu durumun normal olduğuna dair içinizin rahatlaması ve bebeğinizin iyi olduğunu bilmek rahatlatıcı olabilir.

Akupressure, akupunktur ve masaj mide bulantısı ve kusma ile başa çıkmada yardımcı olabilir. Akupressure bantları, deniz tutması için takılır, bazı kadınların daha iyi hissetmelerini sağlar. Ayrıca mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olacak FDA onaylı başka bir araç daha vardır.

Bu, bebeğinizin gelişiminde son derece önemli bir dönemdir. Mide bulantısını yatıştırmak için, karnınızdaki bebeği, hamilelik sırasında kullanımının güvenilir olup olmadığı bilinmeyen bitkilere, reçetesiz satılan ilaçlara veya diğer “ilaçlara” maruz bırakmayın. Doktorunuzla mide bulantısı ile başa çıkmanın farklı yollarını ele alın.