Beslenme 0-6 Ay

Beslenme 0-6 Ay

emzirme.jpeg

Emzirme:

Dünyadaki annelerin %99’unun iki bebeği emzirecek kadar sütü olduğu kanıtlanmıştır. Emzirme sorunu yaşıyorsanız: ya bebek hastadır, ya anne hastadır, ya emzirme tekniği hatalıdır. Bunun dışında hiçbir neden yoktur. Emzirme sorunları sanılanın aksine çok kolayca çözülür. Sütüm az, sütüm kalitesiz vb… gibi söylentiler doğru değildir. Emzirememek ya da emmemek hastalıktır, normal bir durum değildir. Emzirme sorunu yaşadığınızda çocuk doktorunuza başvurunuz. Altta yatan enfeksiyon, meme kanseri vb… gibi durumlar olabilir. Farklı pozisyonlarda emzirmelisiniz. Mama ile büyüyen bebeklerin anne sütü ile büyüyen bebeklere göre; kalp hastası olma riski, şeker hastası olma riski, kan kanseri olma riski, ani bebek ölümü riski, aşırı şişman (obez) olma riski, zatürre olma riski, orta kulak iltihabı olma riski, alerji – astım olma riski, ağır ishal ve uzun süre ishal olma riski, psikiyatrik hastalık risk, anne ile bağlarının kopma riski, kronik bağırsak iltihabı (crhon hastalığı) olma riski, çölyak hastalığı olma riski daha fazladır. Sık hasta oldukları ve kronik hastalıklara yakalanma riskleri daha fazla olduğu için beklenen ömürleri daha kısadır. Zeka puanları (ıq) daha düşüktür. Ekonomik araştırmalarda ileriki yaşlarda iş yaşamında daha az gelire sahip oldukları da saptanmıştır. Emzirmeyen annenin emziren anneye göre; henüz bebeğine bakarken daha kolay gebe kalma riski, kansızlık riski daha fazladır, meme kanseri olma riski daha dazladır, yumurtalık kanseri olma riski daha fazladır. Sezaryen doğan bebekler vajinal ortamla karşılaşmadıklarından bağışıklık sistemleri normal bebekler gibi hazırlanmaz, hayata 1-0 yenik başlarlar. Eşitliği sağlamanın tek yolu anne sütü emmesidir. Eğer anne sütü emerse 2.ayda eşitlik sağlanır.

Peki hocam ne kadar süre anne sütü vermeliyim?

Zamanında ve erkendoğan bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilir. Emzirme 2-3 yaşa kadar sürdürülmelidir. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebeğe en sıcak havada dahi su verilmemelidir çünkü anne sütünün %80’ni sudur. Yenidoğan döneminde (ilk 30 gün) bebeklere: bitki çayı, şekerli su, emzik verilmez. İki yaşa kadar emzirmenin hayati önemi vardır. Doktor kararıyla 1,5 yaşında emzirme kesilebilir.

Kaç saatte bir emzirmeliyim?

0-1 ay: gündüz, en az 12 defa (2 saatte bir), en çok istediği kadar emzirilmelidir, gece, 2-3 saatte bir alarm kurup, kalkıp emzirilmelidir.

1-3 ay: gündüz, en az 8 defa (3 saatte bir), en çok istediği kadar emzirilmelidir, gece, 2-3 saatte bir alarm kurup, kalkıp emzirilmelidir.

3-6 ay: gündüz, en az 8 defa (3 saatte bir), en çok istediği kadar emzirilmelidir, gece, uyandığında emzirilmelidir. Uyanmıyorsa uyandırmanıza gerek yoktur.

Ne zaman hangi mememden emzirmeliyim?

Bir memeniz boşalmadan diğer memeye geçmeyiniz. Bir sonraki emzirmeye önceki emzirmede bıraktığınız memeden başlayınız. Anne sütünün başı-ortası ve sonundaki içerikleri birbirinden farklıdır bu nedenle memeniz boşalana kadar emzirmelisiniz.

Mememin boşaldığını nasıl anlarım?

Emzirme başında ve sonunda dokunarak aradaki farkı hissedersiniz, kendi kendine süt akımının durur, bebek emmeyi bırakır, bebeğin yutkunma sesi ve hareketlerinin değişir, bebeğin ağzında, dudaklarında süt görmezsiniz. Bunlar memenizin boşaldığının işaretleridir. Eğer bebeğiniz emmeyi bırakmış yani doymuş ama siz memenizin tam olarak boşalmadığını hissediyorsanız ve aradan 1-2 saatten fazla süre geçmemişse diğer emzirmede bir önceki emzirmede kaldığınız memeden emzirmeye başlayınız.

Emzirmemin doğru olduğunu nasıl anlarım?

Emerken dudakları içeri kıvrıksa, şapırdama sesi geliyorsa, yutma-yutkunma sesi gelmiyorsa, emerken yanakları içeri çöküyorsa, bebek memeyle kavga ediyorsa, emzirmeye başladıktan 1 dakika sonra hala gıdıklanma-acı-ağrı hissediyorsanız yanlış emziriyorsunuzdur. Bebeğin ağzına serçe parmağınız sokup memenizi çıkartın, asla çekerek çıkartmayın. Daha sonra bebeğin ağzını çenesinden bastırarak tam olarak açın ve memenizi ona itin (onu kendinize çekmeyin) ve meme ucu arkasındaki kahverengi halkayı tamamen almasını sağlayın. Meme ucu üst damağına değdiği anda tok olsa bile bebek memeye kilitlenir ve emme başlar. Emzirirken ara ara uyandırarak, çene altından bastırarak, ağız köşesine dokunarak emmeyi uyarın.

Sütümün yeterli olduğunu nasıl anlarım?

Bebeğiniz; günde 4 ve daha fazla çiş yapıyor ve günde 20 gram (37 haftadan erken doğmuşsa 30 gram) kilo alıyorsa sütünüz kesinlikle yeterlidir.

Sütümü artırmak için ne yapmalıyım?

Bu şekilde beslenirseniz sütünüz artacaktır. Günde, su: en az 3 litre ve pet şişe ile ölçerek içilmelidir. Yoğurt: 2-3 su bardağı. Peynir: 2 kibrit kutusu büyüklüğünde. Yumurta: 1 adet. Et: 2 porsiyon. Et-balık-tavuk, üçünden biri. Baharatlı-şarküteri ürünleri önerilmez. Haftada en az 4 gün. Kuru baklagil: 1 porsiyon kuru baklagil  (kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek). Taze sebze/salata: 3 porsiyon. Meyve: 2 porsiyon. Ekmek: 4-6 dilim. Tam buğday ekmeği önerilir. Pirinç, bulgur ve makarna: 1 porsiyon. Yağ: her kaseye 1 tatlı kaşığı kadar. Zeytinyağı ve tereyağı önerilir. Kuru yemiş: 2 ceviz içi, 5 fındık, 5 badem, 10 kuru üzüm. Çay: günde 1 çay bardağını geçmeyecek. Kahve: her gün tüketilmez. Haftada 2-3 fincanı geçmeyecek. Abur cubur: haftada 1 defa 1 porsiyonu geçmeyecek. 1 küçük boy çikolata. Bitkisel çaylar: önerilmez, bebekte alerjiye neden olabilir. Süt arttırıcı çay/ilaç: hekim yazmadıkça önerilmez. Bebekte alerjiye neden olabilir.

Bebeğimi uyandıramıyorum bu normal mi?

Özellikle sezaryen ile doğan bebekler olmak üzere tüm bebeklerde ilk hafta uyandırma güçlüğü görülebilir. Eğer 2 saatte bir 20-30  dakika emzirebiliyorsanız ve ek şikayeti yoksa bu durum normaldir. İlk 1 ayda bebekler 16-18 saate kadar uyuyabilirler. Memenizde uyuyakaldığında sürekli onu uyarmalısınız. Çenesinin altından bastırmalı ya da dudak kenarına dokunmalısınız. Eğer 2-3 saatte bir 20 dakika emziremeyeceğiniz kadar uyuyorsa çocuk doktoru kontrolüne getirmelisiniz.

Emzirdikten sonra ne kadar süre gazını çıkartmalıyım?

Gaz çıkartma uygulamasının yapılmasının esas nedeni mide içindeki sütün barsağa geçmesine süre tanımaktır. Aksi durumda bebek kusar ve bu sütü akciğerine kaçırabilir. Emzirdikten sonra 10 – 15 dakika boyunca, omuzunuzda dik tutarak gazını çıkartınız. Bu sırada midesi de boşalacaktır. Gazını çıkartırken ara ara kusma olabilir ek şikayeti yoksa normaldir.

Sağdığım sütü ne kadar süre saklayabilirim?

Oda havasında: 3 saat, buzdolabı kapağında: 3 gün, buzdolabı buzluğunda: 3 hafta, derin dondurucuda: 3 ay. Donmuş süt ılık suda bekletilerek eritilir. Eritilen süt yeniden dondurulmaz, fazlası atılır.

Emzirirken gebe kaldım emzirmeyi kesmeli miyim?

Hayır, emzirmeniz erken doğuma neden olmaz, diğer bebeğinize zarar vermez. Emzirmeyi kesmeyiniz. Gebeliğin etkisi ile sütünüz bir süre sonra azalabilir, normaldir.

                                                                                                                                                         UZM. DR. ATTİLA ALP GÖZÜBÜYÜK

                                                                                                                                               ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI


Beyhekim Resmi Logo

YENİLİYOR, YENİLENİYOR, GELİŞİYORUZ

Son değişiklik zamanı: 16.08.2022, 10:36Özel Beyhekim Hastanesi – Her Hakkı Saklıdır.Powered by: medicofix

Son değişiklik zamanı: 16.08.2022, 10:36