Endoskopi

“Endoskopi”, Gastrointestinal endoskopi adıyla da bilinen yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkik yöntemlerinin genel adıdır. Ayrıca böbrek taşı düşürenler için de geçerli bir teşhis yöntemidir, sadece mideyle sınırlı değildir.

MİDE ENDOSKOPİSİ
Hasta 8-12 saat arası aç kalır, müsile gerek olmaz. Genel anestezi yapılması planlanıyorsa gerekli tetkikler yapılır. Hastaya önlük giydirilir, sedyeye oturtulur ve ağza diş hekimlerinin de kullandığı lokal anestezik madde sıkılır. (Bu işlemi tolere edemeyecek hastalara genel anestezi uygulanmaktadır.) Bu sprey bulantıyı ve yutkunmayı önler. Hastaya genel anestezi veya sedasyon uygulanması planlanıyorsa hasta 6 saat daha ek olarak aç kalır, hastanın bilinci tamamen açık olacaksa hafif sakinleştiriciler verilebilir. Hasta sol yana yatırılır ve ekstremiteleri sabitlenerek başı 90 derece sola döndürülür. Ağız boşluğuna dişleri ve endoskopu korumak için ağızlık takılır. İki-üç dakika sonra endoskop ağızdan mideye indirilir. Hastalığın türüne göre öğürmeler görülebilir, bu doğaldır.

Ufak bir ihtimal de olsa mide delinmesi yaşanabilir ancak bu gibi yırtıklar küçük cerrahi müdahalelerle düzeltilebilmektedir.


Beyhekim Resmi Logo

YENİLİYOR, YENİLENİYOR, GELİŞİYORUZ

Son değişiklik zamanı: 14.06.2022, 16:42Özel Beyhekim Hastanesi – Her Hakkı Saklıdır.Powered by: medicofix

Son değişiklik zamanı: 14.06.2022, 16:42