Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD)

Rahim alt bölgesinden –sezaryen- doğum yapmış birçok kadın bir sonraki gebeliklerinde normal doğum yapmaktadır. Buna sezaryen sonrası vajinal doğum denilmektedir.

Bazı durumlar sezaryen sonrası normal doğum riskini artırır veya azaltır. Anne daha önce normal doğum yapmışsa veya sezaryen sonrası normal doğum yapmışsa, normal doğum için SSVD kullanma şansı yüksektir. Anne bir kez normal doğum yaparsa ve ikinci çocuk sezaryen ile doğarsa üçüncü çocuğu normal şekilde doğurma şansı artacaktır. Sezaryen sonrası normal doğum için gerekli zaman aralığı ortalama 2-2,5 yaş olarak belirlenir, hamile kadınların bu süre içinde beklemesi önerilir. Bekleme süresinin en önemli nedeni sezaryen sonrası zaman alan doku iyileşmesi ve bu sürenin altındaki normal bir bebekte uterus rüptürü riskidir.

Hamileliğin 36. haftasından sonra bebek yavaş yavaş rahime girer. Hamile kadınların jinekolojik muayenesi 38-39. haftalarda dikkatli yapılmalıdır. Rahim açıklığı, bebeğin ağırlığı, doğum kanalı ve bebeğin pozisyonu dikkatlice değerlendirilmelidir. Sorunsuz doğum için anne ve bebeğin sağlığı da uygunsa 40-41 haftaya kadar bekleyebilirsiniz Sezaryen sonrası normal doğumda hastanın kendi ağrısını yaşamasını, doğum kanalına yerleşmesini beklemek daha iyidir. Bebeğin baş pozisyonu her hafta milimetre olarak değişir ve rahme girer. Bu durumda erken suni sancı vermek bebeğin düzgün bir duruş almasını engelleyebilir. Aynı zamanda suni sancı sezaryen sonrası normal doğum sırasında uterus rüptürü riskini artıracağı için önerilmez. Bebeğin rahme yerleşip anneyi doğuma hazırlaması çok önemlidir.

Aktif bir yaşam pelvik kasları güçlendirir ve onları mesane ile rahim arasında bir hamak haline getirir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, kadınların pelvik kas gelişimini engeller. Bu nedenle gebeliğin 28. haftasından sonra hamile annelere birtakım gebelik egzersizleri önerilir ve bu kaslar doğum kanalında güçlendirilir. Günde 15-20 dakika yapılabilen ve pelvik taban kaslarının kasılmasını sağlayan Kegel egzersizleri, sadece doğumu teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda ileride oluşabilecek idrar kaçırma ve rahim sarkması gibi sorunların sıklığını da azaltır. Ayrıca perine masajı, kan akışını, pelvik taban kaslarının esnekliğini ve gevşemesini artırabilir ve doğal doğum sürecine katkıda bulunabilir.


Beyhekim Resmi Logo

YENİLİYOR, YENİLENİYOR, GELİŞİYORUZ

Son değişiklik zamanı: 13.05.2024, 21:07Özel Beyhekim Hastanesi – Her Hakkı Saklıdır.Powered by: EVS Dijital

Son değişiklik zamanı: 13.05.2024, 21:07