Dünya Diyabet Günü

Dünya Diyabet Günü

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) önerileri ile 1991 yılından başlayarak diyabetin önemine dikkat çekmek ve hastalık hakkında farkındalığını artırmak amacı ile 14 Kasım günü ‘Dünya Diyabet Günü’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 2006 yılında ise Birleşmiş Millet Genel Kurulu 14 Kasım’ın resmi olarak Birleşmiş Milletler Diyabet Günü olarak kutlanmasını tanıdı.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı öncülüğünde diyabet farkındalığının artırılması ve insan yaşamını olumsuz etkileyebilen diyabetin önlenmesi amacıyla her yıl ayrı bir tema altında kutlanmaktadır.

Bu yılki tema DİYABET BAKIMINA ERİŞİM dir. Yani diyabetli bireylerin ihtiyaçları olan ilaçlara ve teknolojik ekipmanlara ulaşabilmeleri konusunda farkındalık yaratıp çözüm üretilmesini sağlamak temel hedeftir. Birçok diyabetli birey diyabet ilaçlarına ve bu arada insüline, kan şekeri ölçüm aletlerine, insulin pompalarına ve benzeri ihtiyaç duydukları ekipmanlara ulaşamamakta ya da ulaşmakta güçlük çekmektedir.

Diyabet, vücuttaki insülin hormonunun hiç üretilememesi veya vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar üretilememesi, ya da üretilen insülinin yeterince etki gösterememesine bağlı olarak ortaya çıkan hızla artış gösteren kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. Diyabet, tüm organlarda hasara neden olabilen ciddi bir hastalıktır.

Dünyada diyabetli birey artış hızı dünya nüfus artış hızından 2 kattan fazladır. Diyabetin iki tipi vardır. Tip 1 diyabet hastaları insülin üretmez. Tip 2 diyabet hastaları ise insülin üretimi vardır ama ya yetersizdir ya da üretilen insülini yeterli kullanamıyordur.

Ülkemizde her yedi yetişkinden birisinde diyabet vardır (8.5 milyon kişi; yüzde 15.3). Ayrıca 20 bin dolayında çocuğun da insülin ile tedavi edilen Tip 1 diyabetli olduğu bilinmektedir. Her dört yetişkinden birinde diyabete yatkınlık (prediyabet) vardır ve bu bireylerin üçte birinde 10 yıl içinde aşikâr diyabet gelişecektir.

Araştırmalar diyabette tam olarak bir iyileşme olmadığını söylese de zamanında ve doğru bir tedaviyle hastalık geriler ve diyabeti olmayanlar gibi aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.


Beyhekim Resmi Logo

YENİLİYOR, YENİLENİYOR, GELİŞİYORUZ

Son değişiklik zamanı: 07.02.2024, 21:59Özel Beyhekim Hastanesi – Her Hakkı Saklıdır.Powered by: EVS Dijital

Son değişiklik zamanı: 07.02.2024, 21:59