Hakkımızda

Hastanemizin kurucusu Uzm. Dr. Hikmet KIRDAR’dır. Kendisi Sakarya’da bir ilk olan SAKARYA DEVLET HASTANESİ REANİMASYON SERVİSİ’ni kurmuştur. Bunun yanında Türkiye’de ilk “ozon tedavisi”ni yapan hekimdir. Özel hastanecilik konusunda birçok meslektaşına öncülük etmiş olan kurucumuz, ilk olarak Adapazarı ŞİFA Hastanesi’ni faaliyete geçirmiş, daha sonra Yeni Cami Özel Beyhekim Polikliniği’nin ardından da 1992 senesinde Sakarya Caddesindeki Özel Beyhekim Hastanesi’ni kurmuştur. Fakat buradaki fiziki şartların yetersiz olduğunu gören kurucumuz, hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için 1999 depreminden bir yıl sonra Ekim ayında şu an mevcut olan yerimize hastanemizi taşımıştır. Kurucumuzun 14 Mart 2009 yılında vefat etmesinden sonra hastanemizin Başhekimliği görevini merhumun oğlu Op. Dr. Mehmet Medar KIRDAR üstlenmiştir. Şu anda hastanemiz ek binamızla beraber 2800m² kapalı alanda siz değerli hastalarımıza hizmet vermektedir.

KURUMSAL
Özel Beyhekim Hastanesi, klasik hastanecilik anlayışının ötesinde hastalarımızın kendilerini özel ve huzurlu bir ortamda hissedebileceği iç mekan ve çevre düzenine sahiptir. Hastanemizin kalite standartlarına uygunluğu en üst düzeyde olup, teknolojik donanımı, güvenliği, işlevselliği, konforu ve otoparkı ile fiziksel bir mükemmellik sağlanmıştır. Birlikte hastalarımıza daha geniş, rahat ve huzurlu bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Rahat, huzurlu bir şekilde sorunlarınıza çözüm bulabilmek için Beyhekim Hastanesi kendini yenilemeye devam edecektir. Saygılarımla…

Uzm. Dr. Hikmet KIRDAR

BAŞHEKİM

Merhumu 14 Mart 2009 Tıp Bayramında Kaybettik.

“BEYHEKİM”

Esas ismi EKMELÜDDİN MÜEYYED EL NAHCUVANI’DIR. Kendisi “Tabipler Sultanı” ve “Tabipler Maliki” olarak anılmaktadır. Selçuklular döneminde yetişen tabiplerin en değerlisi, belki de birincisi BEYHEKİM’dir. Kendisi bir süre Kayseri’de bulunan Cevher Nesibe Tıp sitesinde de başhekimlik yapmıştır. Dünyanın ilk tıp fakültesi olan Kayseri Cevher Nesibe Tıp Sitesinde okuyan tıp öğrencileri mezun oldukları zaman mezuniyet tezi hazırlarlardı. Bu tez başarılı bulunursa BEYHEKİM tarafından kendisine Selçuklu topraklarında doktorluk yapabileceğine dair belge verilirdi. Bu büyük hekimin doğum ve ölüm yılı bilinmemektedir. Kendisi Hz. Mevlana’ya mürit ve doktorluk ile Hz. Mevlana’nın oğlu Sultan Velede doktorluk yaptığı kayıtlarda geçmektedir.

Bugün Konya’da Mevlana’nın doktoru olarak bilinen BEYHEKİM onun çeşitli hastalıklarını tedavi etmiş, ölümünde de yanında bulunmuştur. Bir defasında Sultan Rükneddin için Tıryak-ı Faruk isimli ikna hazırlarken Hz. Mevlana’yı yanında gören BEYHEKİM, ona macundan bir parmak almasını teklif ettiğinde Hz. Mevlana BEYHEKİM‘e şu nükte ile cevap vermiştir: “EKMELÜDDİN, BİZİM İÇİMİZİ BİR EJDERHA SOKMUŞTUR Kİ EĞER BAHR-Î MUHİT  TİRYAK OLSA ANA İLAÇ ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.”.

Hz. Mevlana’nın ve ailesinin doktoru olan BEYHEKİM ”Mektubat-ı Mevlana Celaleddin-i Rumi” de büyük bir saygı ile anılmıştır. Hz. Mevlana ona bir mektubunda:

”HEKİMLERİN BÜYÜĞÜ, HAYAT CEVHERİNİN EN ARINMIŞI, BELALARIN VE ZEHİRLERİN PAN ZEHİRİ, AKIL AĞAÇLARININ MEYVESİ, HOYRAT KİŞİLERİN MEYDANA GETİRMEK İSTEDİKLERİ KÖTÜLÜKLERİN SÖKÜP ATICISI, MARİFET DERYASININ CEVHERİ…” olan diye takdirkâr ifade kullanmıştır. Yine bir diğer mektubunda:

”HÜNERLER SAHİBİ, GÜZEL İNANÇLI, ÖZÜ DOĞRU OĞLUMUZ, HEKİMLERİN İFTİHAR ETTİĞİ, DİNİN VE DEVLETİN EKMEL’İ” ifadesi vardır.

Bahaeddin Veled’in de BEYHEKİM’e çok hürmetkarane yazılmış bir mektubu vardır. Kırk bir beyittik bir kaside ile BEYHEKİM’i övmektedir, üstelik bu kasidenin ilk harfleri okunduğunda EKMELÜDDİN MÜEYYED EL NAHCUVANI adının çıktığı dikkati çekmektedir. Güzel Konya’mıza Cami ve Darüşşifa yaptırmış olan BEYHEKİM’in bugün şifahanesi mevcut değildir. Fatih Sultan Mehmet Han adına Konya vakıflarını tespit eden bir heyet bugünkü mescidinin bulunduğu yeri şöyle kaydetmektedir: VAKF-I MESCİD-İ BEYHEKİM DER MAHALLE-İ DEVLET HAN


Beyhekim Resmi Logo

YENİLİYOR, YENİLENİYOR, GELİŞİYORUZ

Son değişiklik zamanı: 13.05.2024, 21:07Özel Beyhekim Hastanesi – Her Hakkı Saklıdır.Powered by: EVS Dijital

Son değişiklik zamanı: 13.05.2024, 21:07